určite ste si všimli, že okrem ľudí na vedených lekciách sa u nás po gyme pohybujú aj iné osoby… často s neprítomným = sústredeným pohľadom. Ich prítomnosť u nás je viac ako pravidelná a dá sa povedať, že sú to ako keby “maskoti” tohto nášho spoločného priestoru. Niekedy si možno kladiete otázku, či tu u nás aj bývajú? Prípadne, či majú zamestnanie, alebo niečo iné na práci ako iba tréning… Toto sú prosím pekne ľudia, ktorí sa rozhodli objaviť hranice svojho fyzického a mentálneho potenciálu – nech to znie akokoľvek úsmevne môžeme ich nazvať “novodobými gladiátormi”, ale v klasickom názvosloví sú to CrossFit-oví atléti.

Ako pre každého športovca, tak aj pre týchto našich gladiátorov boli posledné (už takmer 2) roky veľmi náročné. Komplikovaná príprava a zrušené súťaže nie sú zrovna najlepšou pomocou a motiváciou. Napriek tomu nezaháľali a tvrdo sa pripravili aj na tohto ročnú súťažnú sezónu, poďme si v skratke zrekapitulovať čo máme za sebou. Nebolo toho tak veľa ako po minulé roky, ale o to viac sme si to užili.

 

UNBROKEN TRSTENÁ 2021

Prvou lastovičkou v súťažnom rozvrhu pre našich atlétov bola súťaž Unbroken Trstená. Máme región Orava za rohom, tak prečo neutužiť vzťahy s rovnako zmýšľajúcimi bláznami v susedstve. Napriek regionálnemu charakteru súťaže sme sa potešili naozaj slušnej účasti (dokonca aj zahraničnej), a tým pádom aj konkurencii.

Z workoutov, ktoré nás preverili by sme v tomto prípade spomenuli určite silovku, krátka ale o to viac smrtiaca vyzerala takto:

EMOM x 4 mins:

1.minúta: 12 deadlifts 80 kg muži/50 kg ženy (mŕtve ťahy)

2.minúta: 10 deadlifts 100 kg muži/60 kg ženy

3.minúta: 8 deadlifts 120 kg muži/70 kg ženy

4.minúta: maximum opakovaní deadliftov 140 kg muži/80 kg ženy

Z kompletného štartovného poľa v tomto workoute najviac zažiarili zrovna členovia našej Martinskej výpravy, a to konkrétne Mária Baňasová s 30 opakovaniami (nadvíhaných 2400 kg za minútu) a Matúš Ďudík s 27 opakovaniami (3780 kg).

Aj vďaka tímto heroickým výkonom sme aj za cenu 3-dňovej svalovice dokázali odniesť cenné kovy: konkrétne 1. miesto v kategórií Masters muži nad 35 rokov vďaka Matejovi Neradilovi a 3. miesto kvôli nie zrovna vydarenému finálovému výkonu v podaní nášho head coacha Matúša Ďudíka.

Súťažnú premiéru si v našom Good Vibes drese odbili a zahájili súťažnú kariéru atléti Jozef Zaťko, náš cvičenec, ktorého si sme si už dlho priali vidieť na súťažnom pódiu – suverénne odprezentoéval svoje silné stránky a budeme sa tešiť na jeho ďalšie predstavenia! Ďalšie súťažné debuty sme zažili v podaní atlétov Matej Jenigár a Zuzana Kalmanová, o ktorých ešte nižšie budeme písať. Tešíme sa na ich ďalšie súťaže a veríme v nikdy nekončiaci progres týchto borcov.

 

ELITE BATTLE OF BRNO SUMMER 2021

Prvý zahraničný výjazd bol v podobe hneď 2-dňovej súťaže. Ako jediní zástupcovia Slovenska na tejto tradičnej súťaži sme si užili prvé workouty až do neskorej noci, naozaj príjemná skúsenosť súťažiť v nabitej atmosfére pod svetlami reflektorov. Druhý deň sa niesol v znamení tvrdej práce začínajúcej hneď 40 minútovým workoutom, ktorí dokázali rozchodiť naozaj iba tí najtrénovanejší… Tak Vám ho rovno predstavíme:

1000 m run (beh)

60 medball sit ups 9/6 kg (sed ľahy s medicinbalom)

1000 m run

60 HR burpees (angličáky)

1000 m run

120 alternating front rack backward lunges 40/25 kg (výpady s činkou vzad)

100 m sprint

Po naozaj náročnom víkende v našom milovanom Brne sme mohli opäť zapisovať medailové úspechy. V ženskej kategórií si víťazstvo pripísala naša Majka “WARRIOR” Baňasová, a v mužskej kategórií sa nám dokonca podarilo uchmatnúť 2 najcennejšie kovy. Šéf tréner tejto výpravy Matúš si pripísal ďalšie kariérne zlato, avšak čoraz viac mu na päty šliapu jeho tréningový zverenci… Tento víkend bolo jeho najväčším motorom prenasledovanie v podobe strieborného medailistu Patrika “DONA” Wyku.

Za zmienku určito stojí súťažné “debut” nášho mentálneho trénera Jakuba Harenčáka a aj súťažný “comeback” v podaní našej trénerky Ivky Roubalovej. Povedzme si úprimne, ak zažijete elektrizujúcu súťažnú atmosféru ako fanúšik tak je to veľká motivácia užiť si to na ostro,. Teší nás, že nás súťažný tím sa rozrastá.

 

SUMMER CHALLENGE THROWDOWN 2021

Už legendárnou súťažou v našich južných končinách je “Novo-Zámocká výzva”. Tento rok sa jej zúčastnil náš zatiaľ najzohratejší tím v podaní trénerov Lukáša Luptáka a Sašky Balintovej. Podarilo sa im postaviť sa na najvyšší stupienok, na ktorého nárok si “zarobili” hneď v prvom workoute. Ak Vás zaujíma aký workout to bol tak čítajte ďalej a vedzte, že v jednoduchosti je krása:

1 round for time (1 kolo na čas):

100 Air Bike calories, I go – You go (štafeta kalórie na bicykli)

100 Wall balls 9/6 kg, I go – You go (štafeta vyhadzovanie medicinbalu na terč)

Na toto všetko mali tímy iba 10 minútový časový limit, a nášmu tímu sa zadanie tohto workoutu ako jedinému, podarilo dokončiť až o 3 minúty rýchlejšie.

foto: stevied_photography

 

BIG SUMMER GAMES 2021

Malebné mesto České Budějovice sa stalo hostiteľom tejto taktiež už tradičnej súťaže. Musíme hneď na úvod skonštatovať, že táto súťaž je v posledných rokoch v strednej Európe po organizátorskej stránke naozaj klenotom medzi športovými podujatiami. A predposledný augustový víkend roku 2021 to iba potvrdil. Pozitívne vibrácie spojené s touto súťažou podčiarkol fakt, že sme sa ocitli naozaj v nevídanej konkurencii. Každý z našej výpravy si musel siahnuť doslova na dno svojich síl. 600 vrieskajúcich fanúšikov na streche obchodného centra, v strede 100 tisícového mesta Vás teda vie vyburcovať naozaj k nadľudským výkonom.

Opäť sme mali zastúpenie takmer v každej kategórií. Vďaka neskutočne zvučnými menami nabitej štartovnej listine sme si aktuálne vedomí toho, kde je zlatý výkonnostný štandard v tomto športe.

Naše tohto-ročné prírastky v reprezentačnom tíme – Zuzka Kalmanová, Matej Jenigár a Lukáš Hlavenka, hrdo hájili naše farby v kategórii zmiešaných tímov. Menšie súťažné tomuto tímu medzi 23 konkurentami prekazili šancu bojovať o popredné umiestnenia. Môžeme si byť 100% istý ich návratom na súťažné pódiá v ďalšej sezóne.

V kategórií Sport Ženy naša zlatá medailistka z Brna odchádzala až s 24. priečkou z 37 žien. Majka je atlét, ktorý dokáže uniesť aj takúto ranu a vrátiť sa na miesto činu silnejšia ako kedykoľvek predtým. Ešte budete počuť o našej atlétke, súťažiacej pod pseudonymom “WARRIOR” (bojovník).

V kategórií Sport Muži bojoval ako lev náš Padrito. V konkurencii takmer 60 po dobrom výsledku túžiacich borcov sa mu podarilo uchmatnúť 18. priečku. Určite necestoval 500 kilometrov kvôli takémuto umiestneniu, ale môžeme úprimne skonštatovať, že jeho konkurenti môžu byť vďačný Paťovmu nie 100% zdravotnému stavu. Do budúcna (nie len) tomuto atlétovi bude s istotou prináležiť účasť v Elitnej kategórii.

Nemáme v našich radoch iba mladé pušky, ale aj skúsených matadorov. Jedným z nich nie je nikto iný ako náš Nerwo. Po niekoľkých účastiach v Masters kategóriach (muži nad 35 rokov), sa mu až počas tohto víkendu poradilo štartovať naozaj v prominentnej spoločnosti. Finálové 7. miesto v takejto tvrdej konkurencii je rovnocenné možno aj zlatu, z ktorejkoľvek inej súťaže.

Nakoniec, v kategórií Elite Muži súťažil spolu-zakladateľ nášho gymu Matúš. Obhajca minuloročného bronzu to nemal tento rok vôbec ľahké. Prvý deň sa niesol v znamení naročných workoutov, v ktorých mal Matúš možnosť prevetrať svoje najväčšie slabiny akými sú beh a gymnastika na zemi. Nocovanie na 7. priečke nebolo vôbec v pláne. Skúsenosť, trpezlivosť a ochota pobytu v “jaskyni bolesti” počas workoutov, mu počas druhého súťažného dňa zarobili na bronzovú obhajobu.

Pre lepšiu predstavu náročnosti súťaže si pozrite aký bol finálový workout, ktorý naozaj prevetral atlétov po gymnastickej, technickej aj silovej stránke:

4 rounds for time (časový limit 10 minút):

12 chest to bar pull ups (zhyby hrudníkom ku hrazde)

12 m sand bag carry 90 kg muži/65 kg ženy (nosenie vreca)

70 double unders (dvojskoky na švihadle)

12 m sand bag carry

Toto bola iba čerešnička na torte a po súťaži sme boli nútení konštatovať, že 2 súťažné dni so 6 workoutami nám dali slušne zabrať. Je dosť možné, že keď budú prví zvedavci čítať tento článok tak naši atléti budú ešte stále regenerovať uplynulý víkend 🙂

Za zmienku stojí náš organizačný tím v pestrom zložení. Takmer 20 ľudí bolo ochotních cestovať po boku atlétov ďaleko od domoviny, aby vytvorili perfeknú atmosféru a komfortné podmienky.  Za túto podporu im ďakujeme!

V minulom roku na tejto súťaži diktovala v Elite kategórii žien tempo aj naša vzpieračská šéf-trénerka Lenka. Materské a budúco-materské povinnosti, jej to tento rok trošku prekazili. No nechýbala v našom tíme. Mnohí zo súťažiacich môžu za svoje umiestnenie ďakovať aj jej radám, povzbudeniu v tej pravej chvíli a objektívnej spätnej väzbe vždy, keď to bolo potrebné.

Každý človek má k dispozícií 24 hodín denne, a títo ľudia su prototypom efektívneho a krásneho využitia toho času. Každý jeden na Teba čaká u nás v gyme, aby Ti mohol ísť príkladom.

Ďakujeme organizátorom každej súťaže, že podstúpili “covid” riziká a pustili sa do tvrdej organizačnej práce, tešíme sa na ďalšiu sezónu – nebudeme tam chýbať!